Skip to main content

Premier's Award - National

Offered from 1996

  • 2018 - The Last Garden by Eva Hornung (SA) (Text Publishing)
  • 2016 - Figgy in the World by Tamsin Janu (Omnibus Books)
  • 2014 - Cold Light by Frank Moorhouse (Vintage Books)
  • 2012 - That Deadman Dance by Kim Scott (Picador)
  • 2010 - Tales from Outer Suburbia by Shaun Tan (Allen and Unwin)
  • 2008 - Urban Myths: 210 Poems by John Tranter (University of Queensland Press)
  • 2006 - Sixty Lights by Gail Jones (Vintage Books)
  • 2004 - Wild Surmise by Dorothy Porter (Picador)
  • 2002 - True History of the Kelly Gang by Peter Carey (University of Queensland Press)
  • 2000 - Mr Darwin’s Shooter by Roger McDonald (Vintage Books)
  • 1998 - The Drowner by Robert Drewe (Pan MacMillan)
  • 1996 - The Future Eaters by Tim Flannery (Reed Books)

Fiction Award - National

  • 2018 - The Last Garden by Eva Hornung (SA) (Text Publishing)
  • 2016 - To Name Those Lost by Rohan Wilson (Allen & Unwin)
  • 2014 - Cold Light by Frank Moorhouse (Vintage Books)
  • 2012  - That Deadman Dance by Kim Scott (Picador)
  • 2010 - Ransom by David Malouf (Knopf/Random House)
  • 2008 - The Ballad of Desmond Kale by Roger McDonald (Vintage)
  • 2006 - Sixty Lights by Gail Jones (Vintage Books)
  • 2004 - Moral Hazard by Kate Jennings (Picador)
  • 2002 - True History of the Kelly Gang by Peter Carey (University of Queensland Press)
  • 2000 - Mr Darwin’s Shooter by Roger McDonald (Vintage Books)
  • 1998 - The Drowner by Robert Drewe (Pan MacMillan)
  • 1996 - Death of a River Guide by Richard Flanagan (McPhee Gribble/Penguin)
  • 1994 - Grand Days by Frank Moorhouse (William Heinemann Australia)
  • 1992 - The Great World by David Malouf (Chatto & Windus)
  • 1990 - Oscar and Lucinda by Peter Carey (UQP)
  • 1988 - Julia Paradise by Rod Jones (McPhee Gribble)
  • 1986 - The Children’s Bach by Helen Garner (McPhee Gribble)

Non-Fiction Award - National

  • 2018 - The Boy Behind the Curtain by Tim Winton (WA) (Penguin Books Australia)
  • 2016 - What Days Are For by Robert Dessaix (Random House Australia)
  • 2014 - Madness: A Memoir by Kate Richards (Viking/Penguin)
  • 2012 - An Eye for Eternity: The Life of Manning Clark by Mark McKenna (The Miegunyah Press)
  • 2010 - Stella Miles Franklin by Jill Roe (Fourth Estate/Harper Collins)
  • 2008 - Sunrise West by Jacob G Rosenberg (Brandl & Schlesinger)
  • 2006 - Velocity by Mandy Sayer (Vintage)
  • 2004 - Unearthed: The Aboriginal Tasmanians of Kangaroo Island by Rebe Taylor (Wakefield Press)
  • 2002 - Leviathan: the unauthorised biography of Sydney by John Birmingham (Random House)
  • 2000 - Throwim Way Leg: An Adventure by Tim Flannery (Text Publishing Company)
  • 1998 - Claiming a Continent: A History of Australia by David Day (HarperCollins)
  • 1996 - The Future Eaters by Tim Flannery (Reed Books)
  • 1994 - Sort of a Place Like Home: Remembering the Moore River Native Settlement by Susan Maushart (Fremantle Arts Centre Press)
  • 1992 - Patrick White – A Life by David Marr (Random House Australia)
  • 1990 - Satura by John Bray (Wakefield Press)
  • 1988 - The Myriad Faces of War by Trevor Wilson (Polity/Blackwells)
  • 1986 - A History of Prince Alfred College by R M Gibbs (Peacock Publications)

Children's Literature Award - National

  • 2018 - Dragonfly Song by Wendy Orr (NSW) (Allen & Unwin)
  • 2012  - Taj and the Great Camel Trek by Rosanne Hawke (University of Queensland)
  • 2010 - Tales from Outer Suburbia by Shaun Tan (Allen and Unwin)
  • 2008 - Don't Call Me Ishmael! by Michael Gerard Bauer (Omnibus Scholastic)
  • 2006 - It’s Not All About You, Calma! by Barry Jonsberg (Allen and Unwin)
  • 2004 - Abyssinia by Ursula Dubosarsky (Viking Penguin)
  • 2002 - Lirael by Garth Nix (Harper Collins)
  • 2000 - Deadly, Unna? by Phillip Gwynne (Puffin Penguin)
  • 1998 - The Listmaker by Robin Klein (Viking Penguin)
  • 1996 - The Third Day, The Frost by John Marsden (Pan MacMillan Australia)
  • 1994 - Angel’s Gate by Gary Crew (William Heinemann Australia)
  • 1992 - The House Guest by Eleanor Nilsson (Viking Penguin)
  • 1990 - Beyond the Labyrinth by Gillian Rubinstein (Hyland House)
  • 1988 - Space Demons by Gillian Rubinstein (Omnibus Books)
  • 1986 - The Long Night Watch by Ivan Southall (Methuen)

Young Adult Fiction Award - National

Offered from 2012

  • 2018 - My Sister Rosa by Justine Larbalestier (NSW) (Allen & Unwin)
  • 2016 - Are You Seeing Me? by Darren Groth (Random House Australia)
  • 2014 - Friday Brown by Vikki Wakefield (Text Publishing)
  • 2012 - All I Ever Wanted by Vikki Wakefield (Text Publishing)

John Bray Poetry Award - National

  • 2018 - Missing up by Pam Brown (NSW) (Vagabond Press)
  • 2016 - Waiting for the Past by Les Murray (Black Inc.)
  • 2014 - The Sunlit Zone by Lisa Jacobson (5 Islands Press)
  • 2012 - Taller When Prone by Les Murray (Black Inc.)
  • 2010 - The Other Way Out by Bronwyn Lea (Giramondo poets)
  • 2008 - Urban Myths: 210 Poems by John Tranter (University of Queensland Press)
  • 2006 - Totem by Luke Davies (Allen Unwin)
  • 2004 - Wild Surmise by Dorothy Porter (Picador)
  • 2002 - Around Here by Cath Kenneally (Wakefield Press)
  • 2000 - The Harbour by Dimitris Tsaloumas (UQP)
  • 1998 - The Blue Cloud of Crying by Peter Boyle (Hale & Ironmonger)
  • 1996 - The Silo: A Pastoral Symphony by John Kinsella (Fremantle Arts Centre Press)
  • 1994 - Between Glances by Andrew Lansdown (Fremantle Arts Centre Press)
  • 1992 - Last Poems by Vincent Buckley (McPhee Gribble)
  • 1990 - Bone Scan by Gwen Harwood (Angus & Robertson)
  • 1988 - The Daylight Moon by Les A Murray (Angus & Robertson)
  • 1986 - Selected Poems - 1963–1983 by Robert Gray (Angus & Robertson)

Jill Blewett Playwright's Award - South Australian

Offered from 1992

  • 2018 - 19 weeks by Emily Steel
  • 2016 - Cut by Duncan Graham AND Blessed by Fleur Kilpatrick (joint winners)
  • 2014 - Replay by Philip Kavanagh
  • 2012 - A Cathedral by Nicki Bloom
  • 2010 - This Place by Nina Pearce
  • 2008 - Merger - art, life and the other thing by Duncan Graham
  • 2006 - This Uncharted Hour by Finegan Kruckemeyer
  • 2004 - Beautiful Words: A Trilogy by Sean Riley
  • 2002 - Small Faith by Josh Tyler
  • 2000 - Who’s Afraid of the Working Class? by Andrew Bovell, Patricia Cornelius, Melissa Reeves & Christos Tsiolkas
  • 1998 - Wolf Lullaby by Hilary Bell
  • 1996 - Because You Are Mine by Daniel Keene
  • 1994 - Sweetown by Melissa Reeves
  • 1992 - Bran Nue Dae by Jimmy Chi 

Arts South Australia Wakefield Press Unpublished Manuscript Award - South Australian

Offered from 1998

  • 2018 - A New Name for the Colour Blue by Annette Marner
  • 2016 - Mallee Boys by Charlie Archbold
  • 2014 - Here Where We Live by Cassie Flanagan-Willanski
  • 2012 - The First Week by Margaret Merilees
  • 2010 - End of the Night Girl by Amy T Matthews
  • 2008 - The Second Fouling Mark by Stephen Orr
  • 2006 - The Quakers by Rachel Hennessy
  • 2004 - Goddamn Bus of Happiness by Stefan Laszczuk
  • 2002 - The Black Dream by Corrie Hosking
  • 2000 - No winner
  • 1998 - Counting The Rivers by Pearlie McNeil

Barbara Hanrahan Fellowship - South Australian

Offered from 1994

  • 2018 - Jude Aquilina
  • 2016 - Carol Lefevre
  • 2014 - Jennifer Mills
  • 2012 - Nicki Bloom
  • 2010 - Patrick Allington
  • 2008 - Steve Evans
  • 2006 - Mike Ladd
  • 2004 - Kirsty Brooks
  • 2002 - Graham Rowlands
  • 2000 - Jan Owen
  • 1998 - Cath Kenneally
  • 1996 - Moya Costello
  • 1994 - Barry Westburg

Max Fatchen Fellowship - South Australia

Offered from 1988

  • 2018 - Danielle Clode
  • 2016 - Marianne Musgrove
  • 2014 - Helen Dinmore
  • 2012 - Janeen Brian
  • 2010 - Nicole Plüss
  • 2008 - Rosanne Hawke
  • 2006 - Christine Harris
  • 2004 - Marguerite Hann-Syme
  • 2002 - Ruth Starke
  • 2000 - Ian Bone
  • 1998 - Phil Cummings
  • 1996 - Chris Tugwell
  • 1994 - Peter McFarlane
  • 1992 - Anne Brookman
  • 1990 - Anne-Marie Mykyta
  • 1988 - Geoff Goodfellow

Tangkanungku Pintyanthi Aboriginal and Torres Strait Islander Fellowship

Offered from 2014

  • 2018 - Edoardo Crismani
  • 2016 - Ali Cobby Eckermann for Too Afraid to Cry
  • 2014 - Ali Cobby Eckermann for Hopes Crossing

The Mayne Award for Multimedia - formerly the Faulding Award for Multimedia

Offered 1998 to 2004

  • 2004 - Concatenation by Geniwate
  • 2002 - Poems in a Flash @ The Stalking Tongue website Jayne Fenton Keane and David Keane
  • 2000 - Carrier by Melinda Rackham
  • 1998 - FlightPaths: Writing Journeys by Julie Clarke, Rob Finlayson, Tom Gibson, Denise Higgins, Berni M Janssen, Nazid Kimmie and Adrian Marshall

Innovation Award

Offered 2004 to 2010

  • 2010 - Barley Patch by Gerald Murnane (Giramondo)
  • 2008 - Someone Else: Fictional Essays by John Hughes (Giramondo)
  • 2006 - <More or Less> 1-100 by MTC Cronin (Shearsman Books)
  • 2004 - The Eastern Slope Chronicle by Ouyang Yu (Brandl and Schlesinger)

[top]